آدرس مک

یازده روش برای پیدا کردن MAC Address سیستم ها

Agagiya Telegram Channel

آدرس مک (Media Access Control) شماره ای است که به کارتهای شبکه نصب شده بر روی کامپیوتر تخصیص داده می شود. این آدرس متشکل از ۶ جفت کاراکتر می باشد که توسط علامت دو نقطه (:) از هم جدا شده است. شما برای یک اتصال موفق به شبکه ممکن است نیاز به تهیه آدرس مک برای مسیریاب باشید. برای پیدا کردن آدرس مک بر روی هر سیستمی با یک کارت شبکه، یکی از روش های زیر را انجام می دهیم:

روش اول: ویندوز ویستا، ۷ یا ۸

001-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-1-agagiya.com

۱- به شبکه ای وصل شوید. این روش زمانی مناسب است که اگر شما در حال حاضر متصل شده باشید. مطمئن شوید که متصل به رابطی هستید که نیاز به مک آدرس آن دارید ( باری وای فای اگر شما نیاز به تهیه مک آدرس کارت شبکه بی سیم دارید و برای اترنت اگر شما نیاز به تهیه مک آدرس شبکه سیمی دارید)

002-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-2-agagiya.com

۲- بر روی آیکن اتصال شبکه در سیستم ترای کلیک کنید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید ممکن است بصورت یک تصویر گرافیکی کوچک یا یک مانیتور کوچک به شما نشان داده شود. بعد از کلیک کرد روی آن، گزینه «Open Network and Sharing Center» انتخاب کنید.

نکته: در ویندوز ۸ در صفحه استارت، اپلیکیشن Desktop را اجرا کنید. وقتی که روی این حالت هستید، روی آیکن اتصال در سیستم ترای راست کلیک کنید. گرینه «Network and Sharing Center» را انتخاب کنید.

003-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-3-agagiya.com

۳- نام شبکه خود را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. بعد از کلمه Connection، لینک آن دیده می شود که بعد از کلیک یک پنجره کوچک باز می شود.

004-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-4-agagiya.com

۴- روی Details کلیک کنید. بعد از کلیک لیستی از اطلاعات پیکربندی اتصال ها باز خواهد شد، چیزی مشابه زمانی که از ابزار IPConfig در خط فرمان استفاده می کنیم ظاهر خواهد شد.

005-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-5-agagiya.com

۵- به دنبال کلمه Physical Address باشید. این آدرس مک کامپیوتر شما می باشد.

روش دوم: ویندوز ۹۸ و XP

006-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-6-agagiya.com

۱- به شبکه ای وصل شوید. این روش زمانی مناسب است که اگر شما در حال حاضر متصل شده باشید. مطمئن شوید که متصل به رابطی هستید که نیاز به مک آدرس آن دارید ( باری وای فای اگر شما نیاز به تهیه مک آدرس کارت شبکه بی سیم دارید و برای اترنت اگر شما نیاز به تهیه مک آدرس شبکه سیمی دارید)

007-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-7-agagiya.com

۲- Network Connection را باز کنید. اگر شما برای این کار آیکن Desktop را ندارید، آیکن Connection را در Taskbar پیدا کنید (در پایین گوشه سمت راست از نوار ابزار ویندوز) و روی آن کلیک کنید تا برای شما اتصالات جاری و یا لیست شبکه های فعال و در دسترس را نشان دهد. شما همچنین می توانید از طریق منوی شروع و گزینه کنترل پانل به Network Connection بروید.

008-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-8-agagiya.com

۳- روی Connection کلیک راست کرده و گزینه Status را انتخاب کنید.

009-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-9-agagiya.com

۴- روی Details کلیک کنید. به یاد داشته باشید که در برخی از نسخه های ویندوز، این گزینه ممکن است در برگه Support باشد. در اینجا لیستی از اطلاعات پیکربندی اتصال ها باز خواهد شد، چیزی مشابه زمانی که از ابزار IPConfig در خط فرمان استفاده می کنیم ظاهر خواهد شد.

010-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-10-agagiya.com

۵- ردیف Physical Address را پیدا کنید. این آدرس مک سیستم شما می باشد.

روش سوم: نسخه های مختلف ویندوز

011-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-11-agagiya.com

۱- خط فرمان را باز کنید. با فشار دادن کلید Win⊞ + R فیلد Run باز می شود. دراین فیلد عبارت cmd را تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید. نکته: در ویندوز ۸ کلید Win⊞ + R را فشار دهید تا خط فرمان در منو نمایش داده شود.

012-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-12-agagiya.com

۲- دستور GetMAC را نوشته و اجرا کنید. شکل دستوری را بصورت getmac /v /fo list بنویسید و دکمه Enter را فشار دهید. در اینجا اطلاعات پیکربندی برای تمامی اتصالات شبکه شما نمایش داده خواهد شد.

013-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-13-agagiya.com

۳- به دنبال Physical Address باشید. این روشی دیگر برای نمایش و توصیف آدرس مک شما در ویندوز می باشد. دقت داشته باشید که آدرس مک کارت شبکه مد نظر خود را انتخاب کنید چرا که بطور معمول چندین لیست برای شما نمایان خواهد شد. برای مثال، اتصال شبکه بی سیم آدرس مک متفاوتی با اتصال اترنت شما خواهد داشت.

روش چهارم: سیستم های مبتنی بر اپل Mac OS X 10.5 (Leopard) و نسخه های جدیدتر

014-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-14-agagiya.com

۱- System Performance را باز کنید. با کلیک کردن روی آیکن Apple در گوشه بالا سمت چپ صفحه نمایش می توانید این گزینه را پیدا کنید. مطمئن شوید که هم اکنون به شبکه ای که در حال استفاده از آن هستید و آدرس مک آن را لازم دارید، وصل می باشید.

015-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-15-agagiya.com

۲- اتصال خود را انتخاب کنید. شبکه را برگزیده و بسته به چگونگی دسترسی شما به شبکه، AirPort یا Built-in Ethernet را انتخاب کنید. اتصالات در قاب سمت چپ لیست می شوند.

نکته: برای اترنت روی Advanced کلیک کنید و به سربرگ اترنت بروید. در بالا شما Ethernet ID را خواهید دید که مک آدرس شماست.
نکته: برای AirPort روی Advanced کلیک کنید و به سربرگ اترنت بروید. در آنجا شما AirPort ID را خواهید دید که مک آدرس شماست.

روش پنجم: سیستم های مبتنی بر اپل Mac OS X 10.4 (Tiger) و نسخه های قدیمی تر

016-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-16-agagiya.com

۱- System Performance را باز کنید. این گزینه با کلیک کردن در منوی Apple قابل رویت خواهد بود. مطمئن شوید که هم اکنون به شبکه ای که در حال استفاده از آن هستید و آدرس مک آن را لازم دارید، وصل می باشید.

017-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-17-agagiya.com

۲- Network را انتخاب کنید.

018-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-18-agagiya.com

۳- از منوی Show اتصال را انتخاب کنید. منوی Show یک منوی کشویی می باشد که اتصالات تمامی دستگاهها را لیست می کند. می توانید Ethernet یا AirPort را در آنجا انتخاب کنید.

019-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-19-agagiya.com

۴- گزینه AirPort ID یا Ethernet ID را پیدا کنید. وقتیکه شما در منوی Show اتصال را انتخاب می کنید روی سربرگ مد نظرتان (Ethernet یا AiPort) کلیک کنید. این صفحه هم مک آدرس Ethernet ID و هم AirPort ID نمایش خواهد داد.

روش ششم: سیستم عامل لینوکس

020-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-20-agagiya.com

۱- ترمینال لینوکس را بازکنید. بسته به سیستم شما ممکن است این قسمت Terminal، Xterm، Shell، Command Prompt و یا چیز مشابهی نامیده شود. این قسمت را می توانید در پوشه Accessories در بین اپلیکیشن ها (یا معادل آن) یافت.

021-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-21-agagiya.com

۲- پیکربندی رابط را بازکنید. در ترمینال عبارت ifconfig -a را تایپ و دکمه Enter را فشار دهید. اگر شما امکان دسترسی نداشتید عبارت sudo ifconfig -a را وارد و سپس پسوردتان را وارد کنید.

022-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-22-agagiya.com

۳- پیدا کردن آدرس مک. تا وقتی که اتصال شبکه را پیدا کنید اسکرول کنید (به یاد داشته باشید که پورت Ethernet اصلی با نام eth0 مشخص می شود). به دنبال موجودیت HWaddr باشید. این آدرس مک شماست.

روش ۷: سیستم عامل iOS

023-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-23-agagiya.com

۱- گزینه Setting را بازکنید. اپ Setting را می توانید در منوی پنجره اصلی ببینید. روی دسته بندی General بزنید.

024-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-24-agagiya.com

۲- روی About بزنید. این قسمت لیستی از اطلاعات ویژه دستگاه شما را نشان خواهد داد. پایین تر بیایید و گزینه Wi-Fi Address را پیدا کنید. این مک آدرس دستگاه شما می باشد.

نکته: این گزینه برای تمامی دستگاههای مبتنی بر iOS از جمله iPhone، iPad و iPod صدق می کند.

025-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-25-agagiya.com

۳- پیدا کردن مک آدرس بلوتوث. اگر شما نیاز به آدرس بلوتوث دارید، آدرس آن نیز دقیقا زیر آدرس Wi-Fi می باشد.

روش هشتم: سیستم عامل Android

026-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-26-agagiya.com

۱- گزینه Setting را بازکنید. دکمه Menu را در صفحه اصلی پیدا کرده و روی گزینه Setting فشار دهید. شما همچنین می توانید تنظیمات را در جعبه اپلیکیشن ها (App Drawer) پیدا کنید.

027-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-27-agagiya.com

۲- به قسمت About Device بیایید. بطور پیش فرض این قسمت در زیر منوی تنظیمات قرار دارد. در این قسمت روی گزینه Status ضربه بزنید.

028-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-28-agagiya.com

۳- قسمت MAC address را پیدا کنید. اگر کمی پایینتر بیایید در قسمت Wi-Fi MAC address مک آدرس دستگاهتان را خواهید دید.

029-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-29-agagiya.com

۴- پیدا کردن مک آدرس Bluetooth. مک آدرس بلوتوث دستگاه شما نیز در زیر مک آدرس وای فای دستگاهتان قرار گرفته است. برای دسترسی به این آدرس باید بلوتوث دستگاهتان را روشن کنید.

روش نهم: سیستم عامل Windows Phone 7 و نسخه های جدیدتر

030-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-30-agagiya.com

۱- Settings را باز کنید. شما می توانید به تنظیمات از طریق پیمایش صفحه اصلی و کشیدن به سمت چپ دسترسی پیدا کنید. پایین آمده و آپشن تنظیمات را پیدا کنید.

031-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-31-agagiya.com

۲- گزینه About را پیدا کنید. در قسمت تنظیمات پایین بیایید و روی گزینه About ضربه بزنید. در صفحه About روی گزینه More Info بزنید. مک آدرس برای شما زیر صفحه نمایان خواهد شد.

روش ۱۰: سیستم عامل Chrome OS

032-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-32-agagiya.com

۱- روی آیکن Network کلیک کنید. این قسمت در پایین گوشه سمت راست دسکتاپ می باشد.

033-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-33-agagiya.com

۲- گزینه Network Status را بازکنید. در این منو در قسمت پایین گوشه سمت راست روی آیکن «i» کلیک کنید. یک پیام برای شما ظاهر خواهد شد که لیست مک آدرس دستگاهها را نشان خواهد داد.

روش ۱۱: کنسول های بازی

۱- پیدا کردن مک آدرس Playstation 3
در سیستم منوی اصلی پلی استیشن ها، به سمت چپ پایین بیایید تا وقتیکه شما به منوی Settings برسید. به پایین اسکرول کنید و گزینه System Settings را ببینید.
• به پایین اسکرول کنید و گزینه System Information را انتخاب کنید. آدرس مک در زیر آدرس آی پی برای شما قابل دسترس خواهد بود.

۲- پیدا کردن آدرس مک Xbox 360
در قسمت داشبورد گزینه System Settings را بازکنید. سپس گزینه Network Settings را انتخاب و Configure Network را بزنید.
• برگه Additional Settings را انتخاب کنید سپس قسمت Advanced Settings را برگزینید. آپشن Alternate MAC Address را انتخاب کنید.
• آدرس مک در زیر صفحه نمایش لیست می شود. ممکن است این قسمت بصورت رنگی جدا نشده باشد.
034-Find-the-MAC-Address-of-Your-Computer-Step-36-agagiya.com

۳- پیدا کردن آدرس مک در Wii
روی دکمه wii در گوشه پایین سمت چپ در منوی اصلی Channel کلیک کنید. به صفحه دوم در منوی تنظیمات اسکرول کنید و Internet را انتخاب کنید. روی Console Information کلیک کنید و آدرس مک را بدست خواهید آورد.

در قسمت بعد در خصوص امنیت وای فای با استفاده از مک آدرس آموزش خواهیم داد.

تهیه کننده و مترجم: رضا صداقه مسکن، مجله اقاقیا

چای لاغری دکتر سینارضا صداقه مسکن

کارشناس ارشد نرم افزار، عضو انجمن سینمای جوان


یک دیدگاه در “یازده روش برای پیدا کردن MAC Address سیستم ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *