خیار شور

فصل ترشی: طرز تهیه خیارشور

Agagiya Telegram Channel

مقدمه:

با فرا رسیدن نیمه دوم سال و فصل پاییز، خانوم های خانه دار علاوه بر اینکه خانه تکانی پاییزی انجام می دهند، اقدام به تهیه ترشیجات خانگی نیز می کنند. از دیر باز در ایران و بسیاری از کشورهای جهان ترشی یکی از چاشنی‌ها ویژه در آشپزی تعریف شده است. ترشی گذاشتن یکی از فرایندهای نگهداری طولانی مدت تره‌بار است که خوراکی مورد نظر را درون محلول آب نمک و یا سرکه با پ هاش پایین و دارای حالت اسیدی قرار می دهند. با استفاده از این فرایند، می توان مواد خوردنی فاسد شدنی را تا چند ماه سالم نگه داشت. اگر ماده خوراکی خود دارای آب کافی باشد، تنها افزودن نمک برای ساختن ترشی بس است. در برخی کشورها مانند کره، به انواع سبزیجات نمک می افزایند و این نمک، آب اضافی موجود در سبزیجات را خارج می کند. سپس سبزیجاتی که آب اضافی شان گرفته شده را می گذارند تا به شیوه ی طبیعی ورآورده شود و محلول سرکه مانندی حاصل شود. بر خلاف فرایند کنسرو کردن، در ترشی گذاشتن نیازی به استریل نمودن کامل ماده خوراکی نمی‌باشد.
اگر چه امروزه واژه ترشی تنها به انواع سبزیجات و صیفی جات ترشی شده گفته می شود، در گذشته از انواع خوراک ها ترشی تهیه می کردند (مخصوصاً مردم آسیایی). برای حفاظت دراز مدت از انواع میوه، میوه را درون محلول غلیظ آب و شکر قرار می دهند و انواع ادویه جات از جمله دارچین هم به آن اضافه می کنند.

خیارهای انتخابی برای خیارشور حدالامکان بدون زده گی و ریز و قلمی باشند.

خیارهای انتخابی برای خیارشور حدالامکان بدون زده گی و ریز و قلمی باشند.

طرز تهیه خیارشور:

مواد لازم مقدار لازم
خیار قلمی ریز ۲ کیلو
ترخون، کرفس سیاه و شوید ۲ الی ۳ ساقه
سیر ۱ بوته
آب به مقدار لازم
سرکه به مقدار لازم
نمک ۱ لیوان متوسط
فلفل سبز تند ۶ عدد

مراحل تهیه:

ابتدا خیارها، ترخون، شوید، کرفس سیاه و فلفل را با آب سرد می شوییم. دقت داشته باشید که خیارها بهتر است زدگی و خرابی نداشته باشند تا محصول نهایی با کیفیت و طعم بهتری بدست بیاید. از سبزیجات تازه در خیارشور استفاده نمایید تا عطر خوبی به محصول شما بدهد.

آب، سرکه و نمک را با هم ترکیب نمایید، دقت داشته باشید که نسبت ترکیب سرکه به آب ۱۷ به ۲ است یعنی اگر ۱۷ پیمانه آب دارید باید ۲ پیمانه پارچ سرکه اضافه بفرمایید و ۱ پیمانه نمک. با فرض اینکه پیمانه شما پیاله باشد باید همگی با همان پیمانه اندازه شوند.

سیرها را پوست گیری نمایید (برای مشاهده نحوه پوست گیری سیر روی این لینک کلیک نمایید) 

بعد از آماده سازی نهایی، ترکیبات را داخل یک دبه تمیز پلاستیکی یا ظروف شیشه ای به ترتیب می ریزیم. به ترتیب یک الی دو مشت خیار، ترکیبات سبزیجات و فلفل و سیر لابلای خیارها میریزیم. سپس محلول آب و سرکه و نمک را روی مواد بریزید تا کاملا سطح خیارها با آن پوشیده شود. درب ظرف را محکم ببندید و آن را در قسمتی از حیات یا خانه که خنک است و بدور از نور خورشید است قرار دهید.

توجه: روی خیارشورها قبل از بستن درب بهتر است از ساقه های اضافی ترخون و کرفس و شوید قرار دهید تا خیارها را در سطح پایین تری از محلول قرار دهد. از گذاشتن درب های آلومینیومی، سنگ و سایر اشیاء حدالامکان خود داری شود.

توجه: برای اینکه رنگ خیارشور تغییر نکند و سبز بماند حتما ظرف را در محیطی که سایه دارد قرار دهید اگر خیار شور را در نزدیکی نورخورشید قرار دهید رنگ آنها به سمت زردی خواهد رفت.

توجه: دمای آب و سرکه ای که روی خیار شور میریزید بسیار مهم است، این آب باید هم دما با محیط باشد.

بعد از گذشت ۳۰ الی ۴۰ روز خیارشور خوشمزه و طبیعی شما آماده مصرف می باشد. مطمئنا طعم این خیارشور در غذاهایی مثل سالاد ماکارونی و سالاد الویه کاملا مشهود خواهد بود. شما میتوانید پس از رسیدن خیارشورها برای هر وعده مصرف آن ها را داخل ظرف کوچکتری ریخته و در داخل یخچال نگه داری نمایید.

 

تهیه کننده: مجله اقاقیا

چای لاغری دکتر سینارضا صداقه مسکن

کارشناس ارشد نرم افزار، عضو انجمن سینمای جوان


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *