shafag-agagiya

شفق قطبی چیست و چگونه تشکیل میشود ؟

Agagiya Telegram Channel

این شفق ها معمولا از سپتامبر تا اکتبر و از مارس تا آوریل در ارتفاعاتی بسیار بالاتر از جو یعنی ارتفاعی بین ۸۰ تا ۶۰۰ کیلومتری از سطح زمین اتفاق می افتند که بعضی از قبایل کانادایی به این پدیده رقص ارواح نیز می گویند و طول آن ها در آسمان به هزاران کيلومتر مي رسد.

به شفق های قطبی، نور قطب شمال هم گفته می شود زیرا آن ها بیشتر در نیم کره شمالی رویت می شوند و هر چه به قطب شمال نزدیک شویم احتمال بیشتری برای رصد آنها وجود دارد به طوری که شهر های شمالی کانادا که به قطب نزدیک هستند ناظران زمینی امکان بیشتری برای رویت آن ها دارند.

در قطب جنوب نیز همانند قطب شمال این پدیده روی می دهد اما فقط در جنوبی ترین عرض جغرافیایی زمین قابل رویت هستند و گاهی اوقات در آمریکای جنوبی و استرالیا نیز قابل رویت می باشد.

شفق های قطبی معمولا باید در قطب ها رخ دهند اما گاهی ساکنان عرض های جغرافیایی میانی نیز می توانند شاهد حضور آنها در آسمان مناطق خود باشند.

شفق چگونه رخ می دهد؟

شفق ها تاثیرات قابل مشاهده فعاليت خورشيد بر جو زمین هستند که در زمان قرار گیری خورشید در زیر افق و بازتاب نور خورشید به لایه‌های بالای جو در آسمان زمین اتفاق می افتد.

در واقع ذرات خورشيدی که باردار بوده و دارای نيرویی مغناطيسی در خود هستند در زمان توفان ها و بادهای خورشیدی از خورشید به سمت زمین پرتاب می شوند و در اثر برخورد با جو این پدیده زیبا را به وجود می آورند.

بادهای خورشيدی جريان ها و ذرات ريزی هستند که از جنس ماده خورشيد می باشند و دارای بار الکتريکي هستند. هنگامی که اين ذرات وارد حوزه مغناطيسی زمين می شوند در دام آن گرفتار شده و در اثر برخورد با اتم ها و مولکول های جو انرژی آزاد کرده و امواج مغناطیسی زیبایی به نام شفق را در آسمان تشکیل می دهند.

معمولا اکثر این ذرات به دلیل مغناطیس بیشتری که قطب های کره زمین نسبت به سایر مناطق زمین دارند به سمت قطب های زمين کشیده می شوند که در آنجا با جو زمین که معمولا الکترون ها و گاهی اوقات پروتون هستند برخورد می کنند اما اگر ذرات پرتابی از سمت خورشید سنگین تر باشند با اتم ها و مولکول های موجود با اتمسفر برخورد خواهند کرد.

این ذرات ١ تا ١٠٠ کیلو الکترون ولت انرژی دارند و این برخورد در اتمسفر توسط الکتریسیته، مولکول و اتم کنترل می شود و انرژی محرک آن به صورت پرتوهای نور یا برخورد در فضا خالی می شود.

گردآورنده: مجله اقاقیا-رستا

چای لاغری دکتر سینا
یک دیدگاه در “شفق قطبی چیست و چگونه تشکیل میشود ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *