hawking-agagiya

آشنایی با استیون هاوکینگ

Agagiya Telegram Channel

استیون هاوکینگ در ۸ ژانویه سال ۱۹۴۲ بدنیا آمد. در سن بیست و یک سالگی بیماری ALS در او تشخیص داده شد ، این بیماری بخشی از نخاع و مغز و سیستم عصبی را مورد حمله قرار داده و بتدریج اعصاب حرکتی را از بین می برد و با تضعیف ماهیچه ها فلج عمومی بیمار را سبب می شود. مبتلایان به این بیماری بی درمان مدت زیادی زنده نمی مانند و این مدت برای استیون جوان بین دو تا سه سال پیش بینی شده بود.

آشنایی او با دختری به نام جین وایلد قوت قلب و اعتماد بنفس بیشتری بریا مبارزه با نا امیدی و بدبینی به آینده به او داد.در سال ۱۹۶۵ کار خود را برای دریافت دکتری تخصصی آغاز و در همان سال با جین ازدواج کرد. در اواخر دهه ۶۰ قدرت تحرک بدنش به جز دو انگشت دست چپ از او سلب شد و در سال ۱۹۸۵ قدرت گویایی خود را از دست داد.

ارتباط استیون با محیط اطرافش توسط ابزاری به نام صفحه الفبا صورت میگیرد که از هوش مصنوعی استفاده می کند و ترکیب شده با نر افزار صوتی است که باعث ایجاد صدای رباتی برای استیون می شود. صدایی که استیون در مورد ان می گوید:” این صدا حالا به نشانه من تبدیل شده است و حاضر نیستم ان را با صدای طبیعی به لهجه بریتانیایی عوض کنم.”

استیون هاوکینگ فیزیکدان نظری، کیهانشناس و نویسنده بریتانیایی و مدیر مرکز کیهانشناسی نظری دانشگاه کمبریج است و در دپارتمان ریاضیات کاربردى و فیزیک نظرى و استاد کرسى لوکازین ریاضیات در دانشگاه کمبریج است.سمتى که پیش از این سر آیزاک نیوتن و بعدها پل دیراک عهده دار آن بودند.

از جمله کتابهای معروف او میتوان به :

“بر شانه های غول ” ، ” تاریخچه زمان ” با عنوان فرعی ” از مه بانگ تا سیاهچاله ها ” که تا سال ۱۹۹۳ پرخواننده ترین کتاب کیهان شناسی بوده است ، ” تاریخچه مختصر زندگی من” ، ” جهان در پوسته گردو ” ، ” دریچه ای به سوی کیهان” که اولین  رمان مشترک استیون و لوسی هاوکینگ دختر استیون است ، ” طرح بزرگ ” پرفروشترین کتاب در سایت amazon  ، ” گنجینه کیهانی ”  دومین رمان مشترک استیون و دخترش لوسی هاوکینگ .

فیلم براساس زندگی هاوکینگ:

فیلم زندگی او با نام ” نظریه همه چیز The  Theory of  every thing ” در سال ۲۰۱۴ بر پایه کتاب ” سفر به بینهایت : زندگی من با استیون ” نوشته جین وایلد هاوکینگ به کارگردانی جیمز مارش ساخته شد و برنده ۵ جایزه اسکار گردید. استیون هاوکینگ نمونه ای از تلاش یک انسان برای مبارزه با ناتوانایی و شکست هاست ، نشانه ای از قدرت انسان و توانایی او برای مقابله با ناامیدی و ضعف ، او قادر به نوشتن و تکلم نیست و محاسبات پیچیده ریاضی را در ذهن خود نگه میدارد و به قول دکارت ” چون فکر می کند پس وجود دارد .”

فیلم تئوری همه چیز از زندگی هاوکینگ

فیلم “تئوری همه چیز” از زندگی هاوکینگ

به خاطر بیاور که به ستاره ها نگاه کنی

و فقط زیر پاهایت را نگاه نکنی.

 سعی کن چیزی را که می بینی درک کنی

 و درباره ی عوامل سازنده ی جهان به فکر فرو بروی ،

کنجکاو باش و زندگی هر چقدر هم سخت به نظر آید

همیشه کاری هست که بتوانی انجام دهی و در آن موفق شوی. مسئله ی مهم این است که تسلیم نشوی.

استیون هاوکینگ

چای لاغری دکتر سینا
یک دیدگاه در “آشنایی با استیون هاوکینگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *